
Болести
Симптомите, по които може да се ориентирате, че Вашият хамстер има здравословен проблем са загубата на апетит, апатията, настръхналата и рошава козина, кашлицата, хриповете, търкането на очите и на носа, появата на диария и опадване на космената покривка. По принцип хамстерите рядко боледуват, но ако забележите някой от изброените признаци, трябва да потърсите бързо ветеринарна помощ. Важно е да се знае, че постелките от кедър и бор са опасни за хамстерите, тъй като отделят съединения, които дразнят дихателните пътища и могат да предизвикат белодробни заболявания.
Токсични антибиотици за хамстерите са пеницилинът, амоксицилинът, ампицилинът, стрептомицинът, дихидрострептомицинът, тетрациклинът, линкомицинът,еритромицинът, ванкомицинът, цефалоспоринът и гентамицинът.
Най-честите заболявания, от които страдат тези гризачи са:
Влажна опашка – предствлява чревно заболяване, което се среща при младите хамстери на възраст между 3 и 6 седмици.Смъртността, вследствие на заболяването е висока – почти всички заразени представители умират.Болестта се характеризира с апатия, загуба на апетит, настръхнала козина, водниста диария,която при по-тежките случаи става кървава. Именно диарията е дала името на заболяването, защото се образува мокро около опашката и ануса. Лечението се провежда от ветеринар, но в повечето случаи, въпреки това, гризачът умира . Причините за заболяването все още не са известни. Смята се, че един от причинителите е бактерията Campylobacter jejuni. Като превантивни мерки могат да се посочат избягването на стреса, плавната смяна на храната и редовното почистване на мястото, в което се отглежда хамстера. Необходимо е да се знае, че не всички мъници, които имат диария, страдат от влажна опашка.
Диария – като причини за появата на диария могат да се посочат инфекциите, промяната в диетата и лечението с антибиотици. Необходима е консултация с ветеринар, който да установи точните причини и да назначи лечение. В резултат на диарията мини хамстерът може да се обезводни, за това бъдете сигурни, че поема достатъчно течности.
Вътрешни паразити – хамстерите могат да се заразят само с няколко видове тении и глисти от сем. Oxyuridae.Заболяването се характеризира със загуба на тегло, подуване на корема и наличие на сегменти, приличащи на семена от краставица около ануса.
Респираторни инфекции – ако не се вземат мерки, респираторните инфекции могат да доведат до пневмония. Клиничната картина се характеризира с кашляне, отделяне на секрети от очите и носа, затруднено дишане и хрипове, придружени със загуба на апетит и отпадналост.
Абцеси –представляват локални огнища на инфекции, които се характеризират с натрупване на гной. Причини за появата на абцеса могат да бъдат наранявания на кожата или на устната лигавица. Приемането на твърда храна може да доведе също до образуването на абцес. Понякога абцесите сами са пукат, но в повечето случаи е необходима ветеринарна помощ за тяхното отстраняване.
Кожни заболявания – опадването на козината е нормално при сезонната ѝ смяна и при възрастните представители, но съпроводено със сърбеж, зачервяване и лющене на кожата налага ветеринарна помощ.
Хибернация – това е състояние, в което мини хамстерът изпада при понижаване на температурата в помещението. Неговата телесна температура също се понижава, а метаболизмът се забавя. За да се избегне хибернацията е необходимо поддържането на постоянна стайна температура, която да не е много ниска.